Amortisaatorid                                      

Monroe amortisaatoreid toodab kontsern Tenneco Automotive Inc., mille peakorter asub USAs. Tenneco Automotive on maailma suurimaid firmasid, kes töötab välja, toodab ja turustab iseseisvalt autode vedrustuse ja heitgaasisüsteemide komponente nii otse autotehastele kui ka järelturule. Tuntud tootenimede ja globaalse esindatusega suudab Tenneco Automotive pakkuda tooteid, mis on välja töötatud ja toodetud, kasutades ülemaailmset teadmiste ja kogemuste pagasit. Kontsernil on 106 tootmis-, tehnilist- ja abiüksust 25-s riigis 6-el kontinendil.


Amortisaatorid leevendavad teekonaruste poolt tekitatud autokere kõikumisi, et autoga sõitmine oleks mugavam. Amortisaatorid on tähtsad ohutuse seisukohast. Koos rehvide ja piduritega on amortisaatorid üks komponent kolmest esmase ohutuse tagajatest iga auto juures. Amortisaatoritel on võtmeroll auto juhitavuse, pidurdamise ja teelpüsimise osas. Nad kontrollivad rehvidele mõjuvaid vertikaalseid jõudusid ja vedrustuse liikumisi ning hoiavad nii auto rattad pidevalt kindlas kontaktis teega.


Tootevalik:

    Reflex amortisaatorid

    Sensa-Trac amortisaatorid

    Originaal amortisaatorid

    Adventure ja Gas-Magnum amortisaatorid

    Van-Magnum amortisaatorid

    Lisatooteid - Mounting Kit, Protection Kit ja Magic Camber

 


Reflex amortisaatorid

Monroe kõige uuem amortisaatoritüüp, mis pakub revolutsiostabiilsemaid auto sõiduomadusi. See on saavutatud tänu Twin Disc (nn.topeltklapi) tehnoloogiale. Reflex amortisaatori kolvivarre otsas olev Twin Disc klapisüsteem on ehitatud täiesti uuelaadselt, kasutades nn. mitmeasmelist klapitehnikat, mis paneb Monroe Reflex amortisaatori kiirelt reageerima väiksemalegi auto vedrustuse liikumisele palju varem kui traditsiooniline klapisüsteem. Põhimõtteliselt võib kolvivarre liikumiskiirused jagada kolme kiirusvahemikku. Väike kiirus on näiteks tavalisel siledal asfaltkattega teel sõites ja kere aeglastel kaldumistel manöövritel. Keskmine kolvivarre kiirus kergelt ebatasastel kruusateedel ja suur väga ebatasastel teedel või maastikul sõites. Uurimused on näidanud, et 80% amortisaatori tööst toimub igapäevaseid sõite tehes väikeste kolvivarre kiiruste juures.Sensa-Trac amortisaatorid

Tegemist on gaasiamortisaatoriga, mida pakutakse endiselt autodele, millele veel Reflex amortisaatorit ei tehta. Sensa Trac on endiselt üheks Monroe eliittooteks Reflex’i kõrval, mis muudab auto sõiduomadusi paremaks võrreldes nn. tavaliste amortisaatoritega. Tavalised amortisaatorid on tehtud kas vaid sportlikuks või ainult mugavaks sõiduks. Sensa-Trac loob aga unikaalse kompromissi mõlema sõidustiili jaoks. Tegemist on amortisaatoriga, mille puhul silinder, kus kolb liigub, on jagatud kolmeks erinevaks piirkonnaks. Silindri keskel asub mugavuspiirkond, kus silindrisse on tehtud lisakanal, mis võimaldab osal õlist kolvis olevatest aukudest mööda voolata. See vähendab survet kolvile ja amortisaator töötab selles piirkonnas pehmemalt ning sõit on mugavam.Originaal amortisaatorid

Varem kasutusel olnud kaks tootenimetust (Radial-Matic ja Gas-Matic) on ühendatud nüüd Original nime alla. Original amortisaatorid võivad olla tavalised õliamortisaatorid või gaasiamortisaatorid. See tooteseeria pakub kvaliteetseid tooteid, mis on valmistatud sama tehnoloogiaga, millega tehakse amortisaatoreid ka autotehastele.


 

Adventure ja Gas-Magnum amortisaatorid

Tegemist on maastikuautode gaasiamortisaatoritega. Euroopa autoturul vahetasid Adventure amortisaatorid välja Gas-Magnumi kuid USA autodele pakutakse ka endiselt Gas-Magnumit. Põhiline muudatus Euroopa turul nimevahetuse taga oli, et Monroe hakkas tegema maastikuautodele ka monotuub gaasiamortisaatoreid.

Adventure ja Gas-Magnum amortisaatoreid iseloomustavad järgmised tehnilised näitajad:

*Tegemist on gaasiamortisaatoritega (mono- või kaksiktuub)

*Kolvi tavalisest suurem (34,92 või 46mm) diameeter tagab stabiilsuse ja täpse töö igas olukorras 

*Suur õlikogus (tavalisest amortisaatorist 80% kuni 100% rohkem) parandab jahtumist ja tõstab seega amortisaatori suutlikkust

*Suur kroomitud kolvivarre diameeter (14 või 15,87mm) tagab vastupidavuse iga teeolu juures.

 


Van-Magnum amortisaatorid

Van-Magnum amortisaatorid on mõeldud paketiautodele ja pisibussidele. Nii nagu Adventure ja Gas-Magnum on ka Van-Magnum amortisaatorid tehtud nn. ülemõõdulised, et tagada stabiilne ja kindel töö igas olukorras. Tavaliselt on nad õliamortisaatorid, kuid kui tehasest on autole paigaldatud gaasiamortisaatorid, pakub ka MONROE Van-Magnum'ina gaasiamortisaatorit.
Lisatooteid - Mounting Kit, Protection Kit ja Magic Camber


Mounting Kit

See komplekt sisaldab tavaliselt laagrit ja kummipatja, et vahetada amortisaatorijala ülemise kinnituse kulunud osasid.

Protection Kit

Et tagada amortisaatori igapäevane töö, kaitsta kolvivart rataste alt lendava pori eest, pakub MONROE lisatootena amortisaatorite juurde kaitsekomplekte Protection Kit.

Selles komplektis on tavaliselt polüuretaanist puksiga ühendatud kummist porikaitse. Puks hoiab porikaitset kolvivarrel paigal ja piirab samas ka sujuvalt amortisaatori käiku piirsituatsioonis.

Magic Camber

Monroe Magic Camber poldikomplektid aitavad teha jalgamortisaatorite korrektset monteerimist. Kuus erinevat komplekti katavad enamuse sõiduautopargist. Ühes komplektis on kaks ekstsentrikuga polti, mis asendavad autol amortisaatorijala alumise kinnituse tavalised poldid (kummaltki autopoolelt üks polt asendatakse). Magic Camber komplekt on vajalik, kui on vaja kindlalt ja usaldusväärselt seada paika rattakallet. Tavaliste poltide puhul ei ole kalde asend piisavalt fikseeritud ja see võib aja jooksul paigast minna. Õige rattakalle on tähtis auto heade sõiduomaduste ja ohutu liiklemise tagamiseks. Ebatäpne sillareguleering kulutab liigselt ka auto vedrustuse komponente, eeskätt rehve. Magic Camber ekstsentrilised poldid võimaldavad reguleerida rattakallet 3 kraadi mõlemas suunas.


Toote kohta rohkem infot Tenneco Automotive koduleheküljel.

 

 


Tekst Automeister AS kodulehelt