Autoteenindus
0

Veermiku kontroll

 

Mis on auto veermik? - Auto veermik on see autosa, millel on kontakt maapinnaga - rattad, vedrustus ning esi- ja tagasild.

 

Kõik mis liigub, see ka kulub. Veermik on igapäevaselt auto üks enim koormust saav osa. Oma liikuva olemuse, ebastandardselt mõjuvate jõudude ja suure koormuse tõttu on veermik ka vastuvõtlikum erinevatele riketele. Rikked veermikus võivad põhjustada rikkeid ka mujal auto süsteemides, näiteks mootoris ja jõuülekandesüsteemis. 

 

veermiku-kontroll-1

 

Üks enim alahinnatud komponente sõidukitel on vedrustus. Vedrustus on vajalik, et tagada pidev kontakt teega ning korralik vedrustus neelab ja summutab erinevaid põrutusi.  See mitte ainult ei aita oluliselt kaasa turvalisusele ja sõidudünaamikale, vaid teeb ka sõidu oluliselt mugavamaks.

Kulunud ja defektsed amortisaatorid kujutavad endast mitmeid ohte. Defektsed amortisaatorid võivad kaasa tuua kuni 20 protsenti pikema pidurdusteekonna,  halvendavad ka ABS-i ja ESP tõhusust. Tihtipeale kuluvad amortisaatorid järk-järgult. Enamik juhte harjub kehvema vedrustusega,  ega märka, et amortisaatorid või muud šassii komponendid muutuvad ohtlikuks. Seetõttu tuleks lasta alati ka vedrustus üle kontrollida.

 

Millal lasta veermikku kontrollida?

  • auto juhitavus on halvenenud;
  • pidurdusteekond on suurenenud;
  • kostub ebatavalisi helisid - müra, kolksumist;
  • rooliratas vibreerib;
  • rehvid on kulunud ebaühtlaselt.

 

Auto juhitavus on viis, kuidas auto teel kiirendamisel, pidurdamisel, kurvides, kontrollides ja stabiilses liikumises stabiilsust säilitades toimib. Hästi juhitav auto sõidab sujuvalt  ning stabiilselt.

Ideaalse juhitavusega auto pakub juhile rahulolu ning muudab sõidu turvaliseks ja nauditavaks. On palju erinevaid tegureid, mis mõjutavad auto juhitavust ning sõiduki erinevate osade mitte korrektne töötamine võib viia sõiduki üle kontrolli kaotamiseni.

 

Sõidukil olev pidurisüsteem koosneb paljudest komponentidest, millest igaüks on vajalik ning töötavad koos, et kiirust vähendada ning auto peatada. Kulunud ja õhukesed piduriklotsid võivad põhjustada pidurdades värinat,rooli  ühele küljele tõmbamist ja suurendada pidurdusteekonda.

Kui sõidukist kostub ebatavalist müra või sõidukil näib olevat raskusi liikuma hakkamisega, võivad telje-liigendid olla kahjustatud. Müra viitab tavaliselt sellele, et käigukast ei suuda liigendite lõtvumise tõttu jõudu piisavalt ratastele üle kanda.

Kui rooliratas vibreerib võib kaasneda sellega ka ebatavaline müra sõiduki all, kummaline rehvide kõikumine või loid sõit ja juhtimine, mis võib viidata kõverdatud teljele. Vibratsioon võib olla eriti tunda  kiirendamisel, aeglustusel või pöörete ajal. Kui vibratsioon ilmneb ka aeglasel sõidul, võib olla see märk sellest, et teljega on midagi valesti. Liigne või ebatavaline vibratsioon võib põhjustada ka teisi probleeme sõiduki juhitavuse, mugavuse ja ohutusega.

Kui rehvid sõidukil on rehvid kulunud ebaühtlaselt võib põhjus olla kulunud liigendites või puksides.

 

veermiku-kontroll-autole-2

 

Seega veermiku heast seisukorrast sõltub väga suurel määral iga sõiduki sõidumugavus ja turvalisus. 

 

Soovitatav on teostada veermiku kontrolli iga kord, kui autol õli vahetatakse. See tagab sõiduki pikaajalise toimimise. Kui auto veermikus leidub üks vahetust vajav detail, aga vahetust ei tehta, siis hakkab see kulunud detail mõjutama teiste veermikudetailide tööd. See omakorda vähendab veermiku eluiga. Auto esisilla kontrolli käigus avastatud kulunud detaili vahetades on soovitatav vahetada ka selle paariline teisel pool auto veermikus. Tõenäosus on, et detaili paariline vajab ka mõne aja möödudes vahetust, see jällegi nõuab uut külastust teenindusse ning maksumust. 

 

veermiku-kontroll-Tartus-3

 

Veendume üheskoos Teie auto turvalisuses!

Broneeri aeg internetis: SIIN

või helista

 

Lisainfo saamiseks saatke e-mail: info@carbox.ee 

või külastage meie teenindusi.

Ettevõttest

KUMMIBOX OÜ on 1998 a loodud ettevõte. Meie peamised tegevusalad on autokaupade müük ja autoteenindused, rehvide ning velgede müük ja rehviteenindused. Meil on Tartus 2 kauplus-teenindust ja Valgas 1 kauplus-teenindus. Kaupu müüme üle Eesti. Autokauplusi ja -teenindusi reklaamime CARBOX kaubamärgi all, rehvikauplusi ja -teenindusi KUMMIBOXi nime all. ...
Kummibox OÜ Teguri 37a, 50107 Tartu Telefon: +372 56 555 22 E-post: info@carbox.ee